Účinkování v přímém přenosu České televize

ct

Dne 8. 8. 2013 v pořadu České televize „Dobré ráno“ odpovídala akreditovaná dopravní psycholožka našeho zařízení PhDr. Kateřina Kováčová, DiS. na dotazy diváků České televize ohledně dopravní psychologie. Odkaz na video v archivu najdete zde: 1, 2, 3 a 4.

Přímý přenos pořadu „Dobré ráno“ České televize byl zaměřen především na jednotlivá konkrétní doporučení řidičům v situacích řízení motorového vozidla v podmínkách ztížených výrazně teplým počasím, únavou, řízením auta v delších časových intervalech, jak se připravit na dopravní zácpy, dlouhé kolony aut, otázka klimatizace, pitného režimu, zařazování přestávek při jízdě autem, spoléhání se na navigaci,apod.

Zazněla také doporučení řidičům jak nejlépe se připravit na dlouhou cestu autem při jízdě na dovolenou, tipy a rady, jak náročnou cestu z psychologického hlediska nejlépe zvládnout. Řešila se otázka chování řidičů za volantem, zvládání kontaktu s agresivním řidičem, zazněla doporučení, jak vhodně reagovat na řidiče, který řídí motorové vozidlo agresivně – záměrně „vybržďuje“ ostatní řidiče na pozemní komunikaci, nedodržuje bezpečnostní vzdálenost za vozidly, riskantně a bezohledně předjíždí, chová se záměrně bezohledně, škodolibě a zákeřně. Zodpovězeny byly i dotazy diváků, např. na vhodnost či nevhodnost řízení motorového vozidla v době užívání určitých léků, např. Psychofarmak, jejich vlivu na psychické funkce.

Byla řešena taktéž problematika „vybodovaných řidičů“, řidičů, kteří přišli o řidičské oprávnění a nyní žádají o jeho vrácení. V této souvislosti bylo vysvětleno, co vlastně znamená akreditovaný dopravní psycholog, který dopravní psycholog může být akreditován a za jakých podmínek.

Během televizního vysílání měli diváci možnost s akreditovaným dopravním psychologem PhDr. Kateřinou Kováčovou, DiS. „četovat“ a přímo jí položit otázky, které je zajímají z celé oblasti dopravní psychologie a psychologických aspektů řízení motorového vozidla. Prostřednictvím „četu“ byly zodpovězeny dotazy a byla dána doporučení ohledně cestování se zvířátky, tipy a rady, jak zabavit děti během dlouhého, několikahodinového cestování.

Řešeným tématem bylo i řízení motorového vozidla „svátečním řidičem“, který je jen občasným řidičem a byla dána doporučení pro tyto případy. Zazněla i doporučení pro řidiče seniory, rady a tipy na co se z psychologického hlediska zaměřit, čeho se vyvarovat, aby byla zvýšena bezpečnost seniorů, ale i ostatních účastníků při řízení motorového vozidla. Prostřednictvím „četu“ byla dáma doporučení účastníkům silničního provozu, jak na řidiče seniory i sváteční řidiče reagovat.

Zazněly také odpovědi na dotazy týkající zvýšení bezpečnosti nejen řidičů, ale i dětí, seniorů, chodců a cyklistů při pohybu na pozemní komunikaci, při jízdě autem, na kole, koloběžce, případně jízdě na kolečkových bruslích. Dopravní psycholožce byly kladeny taktéž otázky z oblasti dopravní výchovy dětí. 

Pokud Vás odpovědi na tyto otázky zajímají, shlédněte tento pořad v archívu České televize – 123 a 4.